Wycieczki szkolne to coś, co ma miejsce praktycznie w każdej szkole, niezależnie od jej wielkości, lokalizacji czy stopnia edukacji. Dzieci i młodzież są już mocno przyzwyczajone do takiego zwyczaju, gdyż sama inicjatywa jest podejmowana od pokoleń. Uczestniczyli w nich już nasi rodzice, i będą uczestniczyć także nasze dzieci czy wnuki. Mimo powszechności zjawiska, sama jego forma jest dość otwarta i zróżnicowana, każda wycieczka może więc wyglądać zupełnie inaczej. Oznacza to duże możliwości organizacyjne i szerokie perspektywy.
Krótkie i bliskie wycieczki szkolne
Jednym z czynników wpływających na różnorodność ostatecznego wyglądu, jaką przybierają, jest czas. Wycieczki szkolne (gracetour.waw.pl) to zarówno jednodniowe wypady jak i dłuższe formy. W przypadku tych jednodniowych, są one ukierunkowane z reguły w obrębie samego miasta, w którym jest szkoła, lub jego bliskich okolic. Jest to logicznie podyktowane ograniczeniem czasowym, w ramach którego trudno byłoby dojechać gdzieś dalej, lub nie miałoby to sensu – jechałoby się wtedy dłużej niż miałoby się czasu do spędzenia w samym miejscu docelowym.
Dłuższe momenty oderwania
Najbardziej radosnym dla uczniów momentem są wycieczki szkolne, w trakcie których można pojechać gdzieś dalej. Najpopularniejszymi u nas kierunkami są góry, jeziora i morze, czyli miejsca, które same sobie są związane z pewnymi konkretnymi formami spędzania czasu. Takie wycieczki trwają zwykle od 3 dni do nawet tygodnia. Oczywiście w przypadku np. gór trzeba pamiętać, by trasy dobrać do dziecięcych możliwości. Zawsze potrzeba tutaj więcej opiekunów, aby dopilnowali gromadki.